هزینه تحصیل در مالزی چقدر است؟

 هزینه تحصیل بستگی مستقیم به رشته، مقطع تحصیلی‌ و دانشگاه محل تحصیل شما دارد. در بروز رسانی مطالب سایت، اطلاعات هر رشته، طول تحصیل و هزینه آن در صفحه دانشگاه مربوطه آورده شده است. به عنوان مثال در صفحه دانشگاه ناتینگهام میتوانید لیست رشته‌ها را به تفکیک مقطع، هزینه و مدت تحصیل مشاهده کنید.

هزینه زندگی‌ در مالزی چقدر است؟

به طور تقریبی هزینه‌های زندگی‌ دانشجویی برای یک نفر، ماهیانه معادل ۴۰۰ دلار تخمین زده میشود. این رقم شامل همه هزینه‌ها از جمله هزینه مسکن می‌باشد. البته این هزینه بدون در نظر گرفتن هزینه تحصیل (شهریه) و به طور تقریبی ذکر شده است. بدیهی است هزینه زندگی‌ هر دانشجو با توجه به شرایط و نحوه زندگی‌، ممکن است کمتر یا بیشتر باشد. یک فرمول نسبتا دقیق برای محاسبه هزینه زندگی‌ به این صورت است که شخص هزینه زندگی‌ خود در ایران را محاسبه کند. هزینه زندگی‌ در مالزی به طور تقریبی با هزینه زندگی‌ شما در ایران برابر خواهد بود. لیستی از هزینه‌های جاری زندگی‌ و قیمت اجناس مختلف را میتوانید اینجا مشاهده کنید.

شرایط عمومی زندگی‌، وضعیت بهداشت و امنیت در مالزی به چه صورت است؟

مالزی یک کشور آسیایی در حال توسعه است که از خیلی از جهات با کشورهای اروپایی ، امریکا یا استرلیا قابل مقایسه نیست. بیشتر دوستانی که از شرایط زندگی در مالزی ناراضی هستند، کسانی هستند با تصور زندگی در شرایط ایده ال به مالزی آمده اند و با دیدن سطح معمولی و شرایط عادی زندگی غافلگیر شده اند! مهمترین مزایای زندگی در مالزی، آرامش و امنیتی است که بخشی از آن به ثبات اقتصادی و سیاسی این کشور با میگردد. نرخ تورم در این کشور بسیار پایین است و شما در طول ۲ یا ۳ سال زندگی در مالزی تغیر محسوسی در قیمتها احساس نخواهید کرد (این موضوع متفاوت از افزایش لحظه ای قیمت رینگیت است که به شرایط بازار ارز و نرخ برابری ریال برمیگردد). از نظر سطح بهداشت عمومی، هر چند که منطقه به منطقه و شهر به شهر وضعیت بهداشت یکسان نیست، اما به طور کلی وضع بهداشت رضایت بخش است. به لحاظ امنیت، طبق آمارهای بین المللی مالزی جز کشور امن در منطقه و آسیا به شمار می آید، با این حال جرایمی مثل جیب بری و کیف زنی به وفور در مکانهای عمومی رخ داده است. سرقت از منازل و سرقت خودرو به ندرت در مالزی اتفاق می افتد.

آیا امکان کار برای دانشجو در مالزی وجود دارد؟

خیر، شما به عنوان دانشجو و تحت ویزای تحصیلی‌ مجاز به کار کردن در مالزی نیستید.ویزای تحصیلی‌ تنها به شما اجازه اقامت در مالزی به عنوان دانشجو را میدهد و شما با ویزای دانشجویی اجازه کار ندارید. قوانین مالزی در این مورد بسیار سختگیرانه بوده و دانشجوی خارجی‌ تا پایان تحصیل مجاز به هیچ گونه فعالیت اقتصادی نیست. بسیاری از دانشجویان بر اساس اطلاعات نادرست تصور میکنند دانشجویان خارجی‌ مقیم مالزی ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار خواهند داشت. در حالیکه این مورد تنها شامل زمان تعطیلات بین دو ترم و  برای مشاغل نامناسبی مانند کار خدماتی در پمپ بنزین یا هتلها است.

آیا امکان گرفتن کمک هزینه تحصیلی‌ یا بورسیه در مالزی وجود دارد؟

به طور کلی‌ شانس گرفتن کمک هزینه در دانشگاههای مالزی خیلی‌ بالا نیست. در حال حاضر تنها برای مقطع دکترا گرفتن بورسیه امکان پذیر است و دانشجو میتواند با جلب نظر استاد راهنماِی خود مبالغی را به عنوان کمک هزینه دریافت کند. البته در بعضی‌ از دانشگاههای مالزی مثل ناتینگهام و لیم کوک وینگ این امکان برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هم وجود دارد که در صورت داشتن معدل مناسب از کمک هزینه برخوردار شوند (۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه تحصیل).

برای دریافت ویزای کشور مالزی چه کاری باید انجام دهم؟

مالزی از جمله معدود کشورهایی است که از ایرانیان برای ورود به این کشور ویزا نمی خواهد. شما از هر مرز مالزی که وارد این کشور شوید، سه ماه ویزای توریستی دریافت خواهید کرد. به همین دلیل بیشتر دانشجویان ترجیح میدهند که با گرفتن بلیت و دریافت ویزای توریستی به مالزی وارد شوند و پس از ثبت نام در دانشگاه نسبت به تبدیل ویزای توریستی و ویزای دانشجو اقدام نمایند. نکته حائز اهمیت این است که از ابتدای سال ۲۰۱۲ محدودیت های زیاد و قوانین سخت گیرانه ای در اداره مهاجرت مالزی اجرا شده و تبدیل ویزای توریستی به ویزای دانشجویی سخت تر از گذشته شده است. از این رو به دانشجویانی که از کالجهای زبان یا دانشگاههای خصوصی مالزی پذیرش دارند، توصیه میشود قبل از سفر به مالزی، برای دریافت ویزای تحصیلی از طریق کالج یا دانشگاه اقدام نمایند. لازم به ذکر است در حال حاضر برای دانشجویان دانشگاههای دولتی مثل UM و UPM و همینطور برای دانشجویان دانشگاه ناتینگهام (با رایزنی های انجام شده) مشکلی از این بابت وجود ندارد و دانشجویان میتوانند همانند گذشته با ویزای توریستی به مالزی سفر نمایند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ویزای مالزی این مطلب را مطالعه کنید.

{slider آیا به همسر و فرزندان من ویزا تعلق خواهد گرفت؟}

بله، تا زمانی‌ که شما دانشجو هستید و از ویزای تحصیلی‌ استفاده می‌کنید، خانواده شما با استفاده از ویزای همراه میتوانند در مالزی اقامت داشته باشند.

برای رشته مورد نظر من کدام دانشگاه در مالزی انتخاب بهتری است؟

پاسخ دادن به این سوال نیازمند داشتن اطلاعات دقیق در مورد شرایط و برنامه‌های شما است. شاید شما برای ۲ یا ۳ دانشگاه در مالزی شانس پذیرش داشته باشید. انتخاب بهتر ، دانشگاهی است که شما را به نقشه اهدافی که ترسیم کرده اید نزدیکتر کند. به عنوان مثال اگر هدف شما تدریس در دانشگاه های ایران باشد، بهتر است در دانشگاه های دولتی مالزی تحصیل کنید، اما اگر هدف شما مهاجرت به کشورهای دیگر است، توصیه میشود که اعتبار بین المللی دانشگاه را در نظر بگیرید. به طور کلی‌ هر دانشگاه نقاط مثبت و منفی‌ خودش را دارد. به عنوان مثل دانشگاه UTM که انتخاب بسیار خوبی برای رشته‌های فنی‌ و مهندسی‌ است، از کوالالامپور پایتخت مالزی ۵ ساعت فاصله دارد. برای انتخاب دانشگاه مطالعه جدول مقایسه دانشگاه ها و مطلب کدام رشته کدام دانشگاه توصیه میشود. 

آیا امکان تغییر رشته در مقطع بالاتر در دانشگاههای مالزی وجود دارد؟

دادن جواب قطعی به این سوال دشوار است. در صورت تغییر رشته در یک زمینه تحصیلی‌ (مثلا از یک شاخه مهندسی‌ به شاخه دیگر) امکان گرفتن پذیرش وجود دارد. همین طور از رشته‌های علوم پایه امکان تغییر رشته به خیلی‌ از رشته‌ها وجود دارد (مثلا از رشته شیمی‌ به رشته بیوتکنولوژی). ضمن اینکه تقریبا از همه رشته می‌توان به شاخه مدیریت تغییر رشته داد. اما به عنوان مثال امکان تغییر رشته از کشاورزی به داروسازی یا از علوم اجتماعی به فن آوری اطلاعات غیر ممکن است. 

آیا مدرک کاردانی ایران مورد تائید دانشگاههای مالزی است و تطبیق واحدها در مالزی صورت می‌گیرد؟

در دانشگاههای دولتی مالزی به هیچ عنوان این مورد رعایت نمی‌شود و دانشجو ملزم است تمام واحد‌های دوره کارشناسی را بگذارند. اما در دانشگاههای خصوصی مالزی، تطبیق واحد‌ها تعریف شده است و دانشجویان دارای مدرک کاردانی این شانس را دارند که (حداکثر) از گذراندن سال اول تحصیل معاف شوند. بر این اساس دانشجویان هنرستان که ۱۱ سال تحصیلی‌ و دوره کاردانی را گذرنده اند، از گذراندن دوره فاندیشن (پیش دانشگاهی) در مالزی معاف خواهند بود. همینطور دانشجویانی که پیش دانشگاهی و دوره کاردانی را در ایران گذرنده اند، از گذراندن سال اول کارشناسی معاف خواهند بود. 

چه زمانی‌ باید برای پذیرش در دانشگاه های مالزی اقدام کنم؟

زمان شروع ترم تحصیلی‌ و مهلت ارسال مدارک در صفحه هر دانشگاه درج شده است. بیشتر دانشگاه های مالزی ۲ ترم تحصیلی‌ دارند که در ماههای فوریه و سپتامبر شروع شده و مهلت ارسال مدارک ۲ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی‌ می‌باشد.

چقدر طول می‌کشد تا نتیجه پذیرش از طرف دانشگاه اعلام شود؟

پروسه پذیرش در دانشگاههای مختلف متفاوت است. معمولا در دانشگاههای دولتی ۳ ماه زمان نیاز هست تا پرونده دانشجو بررسی‌ و نتیجه آن اعلام شود. در دانشگاههای خصوصی پروسه زمان کوتاه تر بوده و حدودا یک ماه پس از ارسال مدارک نتیجه آن مشخص خواهد شد. 

چه مواردی در گرفتن پذیرش از دانشگاه های مالزی تاثیرگذار است؟

اولین و مهمترین عامل برای پذیرش معدل دانشجو در مقطع پایین تر می‌باشد. در بیشتر دانشگاه های دولتی مالزی این عامل به تنهایی نتیجه پذیرش را تعیین خواهد کرد. به عنوان مثال اگر شما متقاضی تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه UM هستید، داشتن معدل بالای ۱۵ در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد الزامی هست. در صورت نداشتن معدل مناسب، شانس پذیرش حتی با ارائه سوابق کار و رزومه خوب، بسیار پایین است. اما در بعضی‌ از دانشگاه ها مثل UTM و ناتینگهام ، شرایط کلی‌ دانشجو سنجیده میشود و اخذ پذیرش با معدل ۱۳ (با ارائه سابقه کار تمام وقت و رزومه قوی) امکان پذیر است. 

آیا شرایط سنی‌ برای پذیرش در دانشگاه‌های مالزی تاثیرگذار هست؟

برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به هیچ عنوان شرط سنی‌ مطرح نیست اما در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های مختلف شرایط متفاوتی وجود دارد. در بیشتر دانشگاه‌های خصوصی مالزی دانشجویان تا سن ۳۰ سال برای مقطع کارشناسی پذیرفته می‌‌شوند. ضمن اینکه در بعضی‌ از کالج‌های زبان، محدودیت اخذ ویزا برای دانشجویان بالای ۳۴ سال وجود دارد. 

آیا مدرک زبان برای پذیرش در دانشگاه های مالزی الزامی است؟

تقریبا در تمام دانشگاه های خوب و معتبر مالزی ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل برای پذیرش الزامی است. با این تفاوت که در برخی‌ از دانشگاه ها مثل UTM و UPM و ناتینگهام امکان گرفتن پذیرش مشروط بدون ارائه مدرک زبان وجود دارد و شما می توانید در زمان ثبت نام مدرک زبان را به دانشگاه ارائه  کنید. ضمن اینکه در دانشگاه های خصوصی مالزی امکان پذیرش بدون ارائه مدرک زبان نیز وجود دارد. در این دانشگاه ها شما پس از ثبت نام و تعیین سطح در امتحان زبان، در دوره‌های زبان دانشگاه شرکت می‌کنید. 

چه نمره آیلتس یا تافل برای پذیرش از دانشگاه های مالزی نیاز هست؟


برای بیشتر رشته‌ها و مقاطع تحصیلی‌ آیلتس
۶ یا تافل ۵۵۰ کفایت میکند. اما برای رشته‌های خاصی‌ مثل رشته حقوق آیلتس ۷ یا تافل ۶۰۰ نیاز هست.

دوره زبان را در ایران یا مالزی بگذرانم؟

هزینه دوره های زبان در مالزی به مراتب بالاتر از دوره هایی است که در ایران برگزار میشود. به عنوان مثال شما برای یک دوره ۴ ماهه آموزش زبان در کالج ELS باید هزینه ای در حدود ۳۳۰۰ دلار پرداخت کنید. اما مزیت بزرگ تحصیل زبان در مالزی قرار گرفتن در محیط و پیشرفت نسبتا سریعتر است. دوره های فشرده زبان در مالزی طوری طراحی شده اند که دانشجو ۲۵ تا ۳۰ ساعت کلاس را در هفته میگذارند که این امر به پیشرفت سطح زبان و تغییر ذهنیت از فارسی به انگلیسی کمک میکند. 

نحوه تحصیل به صورت By Course و By Research چیست و چه تفاوتی‌ دارند؟

این سوال تنها برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد حائز اهمیت است. مقطع کارشناسی ارشد در مالزی به سه شیوه "صرفا تحقیقاتی‌" (Research) ، "صرفا واحد درسی‌" (Course) و یا "ترکیب واحد درسی‌ و تحقیق" (Mixed) ارائه میشود. در تحصیل به روش تحقیق دانشجو ملزم به کار بر روی تز‌ و دفاع از آن است. در این روش دانشجو هیچ واحد درسی‌ را نمی گذراند و صرفا بر روی یک موضوع تحقیقاتی‌ کار می‌کند. در مقابل در روش واحد درسی‌ دانشجو تعداد مشخصی‌ واحد درسی‌ را گذرنده و در ترم آخر یک پروژه پایانی ارائه خواهد کرد (بدون نیاز به دفاع). در حالت ترکیبی‌ دانشجو ملزم به گذراندن تعدادی درس و همزمان ارائه تز‌ و دفاع از آن است. توجه کنید که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به روش Research (صرفا تحقیق) مورد تائید وزارت علوم ایران نیست. 

{slider هزینه تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر من به صورت پاره وقت پایین تر از تمام وقت است، آیا من میتوانم پاره وقت تحصیل کنم؟}

خیر، با توجه به اینکه به دانشجویان پاره وقت ویزای تحصیلی‌ تعلق نمیگیرد، دانشجویان خارجی‌ می‌بایست به صورت تمام وقت تحصیل کنند. 

من متقاضی تحصیل در مقطع دکترا هستم، آیا میتوانم از سال دوم به ایران برگردم؟

تصمیم گیری در این مورد به نظر کمیته سوپروایزری و واحد تحصیلات تکمیلی دانشگاه شما مربوط است. ضمن اینکه باید توجه داشته باشید که طبق قانون وزارت علوم ایران، برای ارزشیابی مدرک شما دانشجو می‌بایست ۲/۳ طول تحصیل را در کشور محل تحصیل حضور داشته باشد. 

پروپوزال چیست؟

پروپوزال طرح پیشنهادی برای انجام کار تحقیقاتی‌ است. در واقع با ارائه پروپوزال شما موضوع تحقیق و تز‌ خود را مشخص می‌کنید. دانشجویان مقطع دکترا و همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد به روش تحقیق یا ترکیبی‌ برای گرفتن پذیرش نیاز به ارائه پروپوزال خواهند داشت. نمونه پروپوزال را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

آیا موضوع و متن پروپوزال در پذیرش از دانشگاه های مالزی تاثیرگذار است؟

این موارد ۱۰۰% در نتیجه پذیرش شما تاثیرگذار است. در صورتی که دانشگاه موضوع پروپوزال شما را مناسب تشخیص ندهد و یا استاد راهنمای مناسب برای تحقیق شما نداشته باشد، به احتمال زیاد پرونده شما رد خواهد شد. 

CV چیست و باید چگونه تهیه شود؟

C.V مخفف کلمه لاتین curriculum vitae معادل کلمه انگلیسی‌ Course of Life بوده و شرح مختصری از مشخصات فردی، تجارب و صلاحیت‌های فرد است. سی‌ وی که در ایران بیشتر با عنوان رزومه شناخته میشود باید به زبان انگلیسی‌ و در ۲ یا ۳ صفحه تهیه شود. نمونه رزومه را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. 

{slider گواهی موجودی حساب از بانک چیست و به چه مبلغی باید تهیه شود؟}

دانشگاه های مالزی برای اطمینان از تمکن مالی دانشجو، از شما میخواهند که به همراه مدارک یک گواهی موجودی حساب از بانک به همراه سایر مدارک ارسال کنید. این نامه باید به نام دانشجو ، به زبان انگلیسی‌ و با حداقل مبلغ ۷۰۰۰ دلار باشد. توجه کنید که این گواهی با پرینت گردش حساب متفاوت است و در آن فقط مبلغ موجودی شما در همان زمان درج میشود. نمونه گواهی موجودی حساب را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

توصیه نامه از اساتید چیست و چگونه باید تهیه شود؟

توصیه نامه یا معرفی‌ نامه اساتید که اصطلاحا Referee Form یا Recommendation Letter نامید میشود، نامه‌ای است که اساتید قبلی‌ شما برای دانشگاه مقصد نوشته و طی‌ آن شرایط و ویژگی‌‌های شما را برای دانشگاه تشریح میکنند. در بیشتر دانشگاه های مالزی، فرم مخصوصی برای توصیه نامه وجود دارد که باید توسط اساتید تکمیل، مهر و امضا شود. نمونه گوصیه نامه اساتید را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

فرمهای پذیرش و توصیه نامه را از کجا باید تهیه کنم؟

فرمها را میتوانید از اینجا دانلود کنید. 

مدارک را به چه صورت برای دانشگاه های مالزی ارسال کنم؟ اسکن شده یا اصل مدارک؟

در بیشتر دانشگاه های مالزی نیاز است که مدارک پرینت گرفته شده و به دانشگاه تحویل داده شود. 

من مشمول خدمت سربازی هستم، چه کار باید انجام دهم؟

دانشجویان مشمول برای استفاده از معافیت تحصیلی‌ و خروج از کشور نیاز به داشتن پذیرش با ۴ ویژگی‌ زیر را دارند: 
(
۱) پذیرش غیر مشروط (۲) از دانشگاه مورد تائید وزارت علوم (۳) برای رشته مورد تائید ایران (۴) برای یک مقطع تحصیلی‌ بالاتر. 

با این پذیرش امکان تشکیل پرونده در وزارت علوم و استفاده از معافیت تحصیلی‌ وجود دارد. اما به عنوان مثال شما با این شرایط نمی توانید از معافیت تحصیلی‌ استفاده کنید: پذیرش مشروط به خاطر نداشتن مدرک زبان و یا انصراف از دانشگاه در ایران و پذیرش در مقطع مشابه در مالزی

من سرباز هستم، دانشگاه مدرک و ریز نمرات من را صادر نمیکند، چه کار کنم؟ 

به جای مدرک، نامه معرفی‌ نامه از دانشگاه به نظام وظیفه را دریافت و ترجمه کنید. این نامه با توجه به اینکه در آن تاریخ فارغ التحصیلی و رشته شما درج شده، میتواند به جای مدرک یا گواهی فارغ التحصیلی استفاده شود. به جای ریز نمرات نیز یک کارنامه کلی‌ از دانشگاه بگیرید که تمام واحد‌های گذرنده شده و معدل کل در آن درج شده باشد. آنرا ترجمه و ارسال کنید. 

من دانشجوی ترم آخر هستم، آیا میتوانم برای پذیرش از دانشگاه‌های مالزی اقدام کنم؟

در بیشتر دانشگاه‌های مالزی این امکان وجود ندارد و بدون گواهی فارغ التحصیلی پرونده پذیرش شما بررسی‌ نخواهد شد.

هزینه بررسی پرونده (ApplicationFee) را به چه صورت می توانم از ایران به حساب دانشگاه واریز کنم؟

در حال حاضر با توجه به مشکلات انتقال وجه از ایران، این کار تنها از طریق دوستان شما در خارج از کشور و یا از طریق صرافی در ایران (با پرداخت هزینه بالا) امکان پذیر است.

آیا موسسه شما میتواند مبلغ اپلیکیشن فی را برای من واریز کنید؟

تنها برای متقاضیانی که از طریق سایت برای پذیرش دانشگاه ها اقدام میکنند این کار انجام خواهد شد. بدین صورت که شما معادل ریالی مبلغ را به حساب موسسه در ایران واریز می نمایید. این مبلغ در مالزی توسط موسسه به حساب دانشگاه واریز و رسید آن برای شما ارسال خواهد شد.

من مستقیما برای پذیرش دانشگاه اقدام کرده ام، می‌توانم اپلیکیشن فی‌ را از طریق شما واریز کنم؟

متأسفانه این امر مقدور نمی‌باشد.

من از طریق یک شخص برای پذیرش اقدام کرده ام. آیا می‌توانم پیگیری پرونده را به شما بسپارم؟

متأسفانه این امر مقدور نمی‌باشد.

هزینه خدمات موسسه برای پذیرش از دانشگاه های مالزی چقدر می‌باشد؟

مالزی دات نت خدمات پذیرش و اعزام دانشجو در ازای حق الزحمه ارائه نمی کند. شما میتوانید برای پذیرش رایگان از برخی از دانشگاههای مالزی از طریق این لینک اقدام کنید.